Dr n. med. Cezary Szymański
Ginekolog-położnik, cytolog
Ginekolog LublinKontaktUsługiLekarz sądowyInformacje dla pacjentekOpinie pacjentekGaleria obrazów
AntykoncepcjaCiążaPołożnikNiepłodnośćNowotwory narządu rodnegoNadżerka
Antykoncepcja
Profilaktyka może dotyczyć nie tylko chorób. Czym jest bowiem antykoncepcja? Antykoncepcja (zapraszam do gabinetu: Lublin, ul. Stanisława Dubois 9) to profilaktyka nie chcianej ciąży. Nawet gdy przytrafi się "wpadka" nie wszystko jest stracone. Istnieje coś takiego jak antykoncepcja postkoitalna, czyli antykoncepcja po stosunku. Antykoncepcja postkoitalna, nazywana też awaryjną, doraźną lub po prostu - po - to forma antykoncepcji oficjalnie dostępna w Polsce, ale tylko na receptę. Niektórzy mówią, że to tabletka wczesnoporonna. Wbrew wszelkim teoriom przeciwników antykoncepcji po stosunku, ani Escapelle ani ellaOne nie jest tabletką wczesnoporonną. Działa ona zanim zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Aby kupić tabletkę "po" potrzebna jest recepta od lekarza. W naszym gabinecie przy ul. Stanisława Dubois Lublin, możesz uzyskać receptę na "tabletkę po" nawet po normalnych godzinach pracy, czy też w dniu wolnym od pracy (sobota, niedziela), pod warunkiem  telefonicznego uzgodnienia wizyty.

Należy dodać, że oprócz „ tabletki po” metodą antykoncepcji awaryjnej może być również wprowadzenie do macicy wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, także już po stosunku bez zabezpieczenia

Oczywiście antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy sytuacji wyjątkowych.

W normalnych okolicznościach  oferujemy pomoc w doborze optymalnej antykoncepcji zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami zainteresowanej osoby. A więc  w odniesieniu do antykoncepcji hormonalnej, której zasada działania opiera się na zablokowaniu owulacji, możemy zaproponować tabletki doustne o różnym składzie i różnych dawkach hormonów. Alternatywą dla tabletek doustnych przyjmowanych codziennie mogą być plastry antykoncepcyjne przyklejane raz na tydzień, hormonalnie czynny pierścień dopochwowy NuvaRing zakładany do pochwy raz na miesiąc i wyjmowany po 21 dniach, czy też  zastrzyki wykonywane jeden raz na trzy miesiące.

Metodą równie niezawodną jak antykoncepcja hormonalna są wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne. W tym zakresie wybór jest również niemały i każda użytkowniczka może znależć coś dla siebie – wkładki z miedzią, srebrem, a nawet złotem, o różnym kształcie i w różnych rozmiarach, niektóre rekomendowane przez producenta na 2 lata stosowania, inne na 5, 7 a nawet dziesięc lat. Wśród wkładek wewnątrzmacicznych jest także jedna czynna hormonalnie, o nazwie  Mirena, która jest szczególnie przydatna dla kobiet o obfitych, długotrwałych miesiączkach, a oprócz zastosowania w antykoncepcji może być używana także terapeutycznie u kobiet z rozpoznanym przerostem śluzówki macicy.

Konsultacja w zakresie anrtykoncepcji służy temu, by dobrać kobiecie metodę najbardziej dla niej odpowiednią, która jest jak najmniej zawodna, a przy tym bezpieczna, dobrze tolerowana i w miarę możliwości niedroga. Tymi kryteriami kierujemy się w naszym gabinecie przy ul. Stanisława Dubois 9 w Lublinie.